pátek 13. listopadu 2015

Fejeton: Moji kamarádi a veřejné mínění

Na některé věci mám své vlastní mínění. Na některé věci mám svůj vlastní názor. A dokonce o některých věcech můžu říct, že o nich mám své vlastní přesvědčení. Není žádná ostuda vycházet s těmihle mými kamarády ven, když se ví, jak se který chová a do jaké společnosti patří.

Když něco míním, tak ať si to klidně řeknu, ale měl bych poslouchat, když někdo míní něco jiného, nebo když dokonce má někdo na něco názor. Takový názor bývá totiž podložen argumentem. To je velmi zajímavá věc takový argument, který má hlavu a patu. Z mínění se tak hned stává názor a před tím musí každé slušně vychované mínění srazit podpatky, sklapnout svou pec a poslouchat tu učenou disputaci. Je to jednoduché, když potká slušné mínění názor – tam každý ví, kde je jeho místo.

Mnohem horší je, když potká názor jiný názor. To se pak stane, že jeden názor vytáhne takový argument a druhý názor vytáhne jiný argument. A argumenty padají na stůl jak listy při mariáši. Někdo občas vytáhne trumf a někdo jiný zase kudlu a nakonec všichni skončí ve rvačce pod stolem. A slušné mínění na to vyjeveně kouká, takhle se chovají ty názory podložené argumenty? To se pak mínění nemůžete divit, že nad nimi mávne rukou a příště, když potká nabubřelý názor, radši na něj vyplázne jazyk, než aby mu slušně hezký den vinšovalo.

Když mínění zhrubne, často se stává, že si začne říkat přesvědčení. Přesvědčení to je takové mínění, které se tváří, že může uhrát durch a přitom ani neví, kolik karet je potřeba do hlášky. Vykřikuje na všechny strany a nedbá ani namyšlených názorů ani slušných mínění a jen čeká, kdy zas vypukne nějaká rvačka.

Teď už asi víte, kterého kamaráda si vzít do té které společnosti. Jen vám musím dát jedno varování na závěr. Někdy se stává, že do hospody přijde veřejné mínění. To je parťák, kterého má každý v oblibě. Od každého se nechá pozvat na panáka rumu, každému všechno odkývá a opije kdekoho, až vidí trojitě. Většinou pak všichni končí pod stolem a budí je až východ slunka. Občas se ale stane, že všichni táhnou společně domů s veřejným míněním v čele. Řvou v ulicích, rozbíjejí okna a někdy z toho kouká i nějaký mord. Proto až půjdete zase ven se svými kamarády, dávejte si pozor na tohle vypečené veřejné mínění.


Fejeton vznikl v rámci předmětu Sociologie veřejného mínění a je inspirován textem Karla Čapka Vlastní mínění.

Žádné komentáře:

Okomentovat